مقالات کرکره برقی

4 دلیل متداول صدای کرکره برقی و راه های رفع آن

صدای آزار دهنده کرکره برقی

صدای کرکره برقی از جمله مسائلی است که بروز آن می‌تواند محاسن متعدد آن را تحت‌الشعاع قرار دهد. دلیل این مشکل چیست و چگونه از بروز آن جلوگیری کنیم؟

کرکره­‌های برقی یکی از انواع کرکره­های غلتکی است که دارای یک موتور داخلی است و برای باز و بسته کردن سریع و آسان درب­های بزرگ و معمولی، پنجره­ها، ورودی تراس و بالکن نصب و استفاده می‌­شود.

بیستر بخوانید:

در این مقاله به بررسی موضوع صدای کرکره برقی و دلایل ایجاد نویز در صدا، به همراه ارائه راه­کارهایی برای رفع آن می‌پردازیم.

صدای کرکره برقی

با وجود مزایای کرکره­ های برقی و صرف نظر از نحوه کارکرد و اجزای داخلی آن،  ذکر این نکته حائز اهمیت است که استفاده از کرکره برقی ممکن است شما را با مشکلاتی هم مواجه کند که از جمله مهم­ترین این مشکلات در ارتباط با  صدای کرکره برقی و در واقع امکان ایجاد سر و صدای بیش از حد در آن است.

کرکره‌های برقی در حین کار کردن صدای کمی ایجاد می­کنند، اما استفاده طولانی مدت و نگهداری نامناسب، ممکن است سبب اخلال در صدای کرکره برقی و شنیدن صدای غیرطبیعی از آن بشود. دیگر دلایل مهم قابل بررسی در ایجاد این اخلال، مواردی اعم از شل بودن ریل­ها و اتصالات، مشکل در موتور و قطعات کرکره ای و اصطکاک پره­ ها در برابر هم و … را در برمی­گیرد. با توجه به مقدمه تبیین شده، این محتوا به دنبال بررسی دلایل ایجاد صدای آزاردهنده کرکره برقی و همچنین ارائه راه ­ها یا راهکارهایی برای رفع آن خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

روانکاری قطعات، صدای کرکره برقی را کاهش می­دهد

برای کارکرد کم صدا و کارآمد کرکره برقی، باید اطمینان حاصل کنید که قطعات آن به طور منظم و به شیوه ای حرفه ای نگهداری می شوند. قطعات موتور کرکره برقی نیاز به روانکاری منظم و کافی دارند. اگر ادوات، ریل و چرخ ها و قطعاتی که به حرکت کمک می کنند، به خوبی روانکاری نشوند، باعث ایجاد سر و صدای زیاد یا نویز در آن می شود. یک سیستم روانکاری یا روغن کاری شده، نه تنها باعث کاهش نویز و اصطکاک می شود، بلکه باعث عملکرد بهتر آن نیز می گردد.
استفاده از روغن مناسب برای روانکاری موتور و اجزای متحرک کرکره برقی، باعث می شود که این اجزا به آرامی روی یکدیگر بلغزند و در نتیجه کارآمدتر عمل نموده و در نهایت صدای کرکره برقی هم کاهش می یابد. البته باید توجه داشت که علاوه بر روانکاری، عوامل دیگری نیز در ایجاد سر و صدای موتور کرکره برقی موثرند که شامل شل شدن و در رفتگی قطعات یا زنگ زدگی آن می‌شود.

بیشتر بخوانید:

جنس متریال کرکره برقی دلیل ایجاد سر و صدا

توجه داشته باشید کرکره های برقی به ویژه مدل های قدیمی آن معمولا از تسمه های فولادی ساخته می شوند که هنگام باز و بسته شدن، در روی یکدیگر غلت می زنند. این عمل صدای زیادی ناشی از برخورد “فلز روی فلز” تولید می کند. علاوه بر این جنس پره ها و دیگر قطعات پرده که به کمک آن حرکت می کند، نیز معمولا فلزی بوده و اصطکاک این قطعات کرکره‌ای و سایش پره ها روی هم به ایجاد صدای نویز بلندی منجر می شود. عامل دیگر ایجاد سر و صدا، می تواند در اثر شل شدن ریل و نگهدارندهای پرده یا کرکره باشد.
معمولا تیغه یا پره های میانی مجهز به گیره هایی هستند که کرکره (پرده) را از نگهدارنده های آن دور نگه می دارد ودر نتیجه صدای کرکره برقی را کاهش می دهند. بررسی کنید که چنانچه گیره شکسته شده یا از بین رفته، برای کاهش صدا و عملکرد بهتر کرکره، آن‌ را تعویض کنید.
علاوه براین نگهدارنده ها را بررسی کنید که آسیب یا زائده ای نداشته باشند، چرا که حتی یک دندانه یا فرورفتگی کوچک در آن ها نیز می‌تواند مانعی برای حرکت آسان کرکره ایجاد نموده و فشار و نویز صدا را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

تیغه و جنس های مختلف کرکره برقی

فرسودگی قطعات دلیل صدای درب پارکینگ

کرکره‌های قدیمی‌ مستعد ایجاد سر و صدای بیشتری هستند، زیرا پره ‌ها به مرور زمان ساییده شده و باعث عدم تعادل کرکره و ایجاد فشار اضافی بر روی موتور و نگهدارنده ها می‌شوند. نتیجه این وضعیت، بوجود آمدن نویز در صدای کرکره برقی است. علاوه بر این فرسودگی و قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت ممکن است باعث خوردگی و زنگ زدگی اجزای کرکره شود و به آن آسیب رسانده و باعث شنیده شدن صدای جیر جیر از آن شود. از راه های رفع صدای کرکره برقی در این وضعیت این است که علائم خوردگی را همواره تحت نظر قرار داده و آن را به طور منظم تعمیر و سرویس نمایید.

بیشتر بخوانید:

اتصالات ناقص برقی و هرز شدن کشش فنر کرکره

در کرکره برقی، مشکلات مربوط به منابع برق و شل بودن اتصالات، از رایج ترین و ابتدایی ترین مشکلاتی است که ممکن است باعث آسیب جدی و ایجاد عیوب مختلف در تمامی اجزای کرکره شود، که از عواقب آن اخلال در عملکرد و صدای آن است. به این منظور اتصالات منابع برقی همواره باید چک و بررسی شود.
علاوه بر این، شل یا سفت بودن کشش فنر روی کرکره، تعادل آن را کم تر نموده و ممکن است به افزوده شدن وزن و فشار و در نتیجه ایجاد نویز در نگهدارنده ها و موتور کرکره برقی شود. تا جایی که کار با آن را خطرناک نماید. برای رفع این مورد تنها می بایست از یک کارشناس متخصص کمک گرفته شود تا بنا به تشخیص او و در صورت لزوم، کشش فنر را افزایش یا کاهش دهد.

دریافت مشاوره و درخواست خدمات

تماس با کارشناسان بابادر

دریافت مشاوره و درخواست خدمات

تماس با کارشناسان بابادر

سخن پایانی

در جمع بندی این محتوا، ذکر این نکته حائز اهمیت است که دلایل متعددی در به وجود آمدن نویز و سر و صدا در کرکره برقی قابل بررسی است،  این وضعیت نشان می­دهد که نگهداری کرکره برقی نیاز به رسیدگی و بررسی مداوم دارد. با وجود اینکه در این محتوا سعی شد تا دلایلی کلی صدای کرکره برقی تبیین و راهکارهای ساده‌ای برای رفع آن ارائه­ شود، توجه به این نکته ضروری است که بهترین اقدام این است که با کمک یک متخصص مشکل کرکره برقی را شناسایی کنید. با بررسی کارشناسانه و بازرسی، نگهداری و سرویس منظم، می­توانید اطمینان حاصل کنید که کرکره برقی در بهترین شرایط باقی مانده و در نتیجه مشکل اخلال صدای آن نیز به تاخیر می­افتد. در همین راستا می‌توانید برای استعلام قیمت کرکره برقی و دریافت مشاوره در مورد خرید بهترین نوع درب اتوماتیک با کارشناسان بابادر در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *